У Сумах політична партія «Європейська Солідарність» презентувала громадський проект «Контролюй»

Ідея даного проекту полягає у практичній децентралізації місцевого самоврядування та бюджету з міського рівня до рівня мікрорайонів і кварталів.

Голова Сумської обласної організації партії «Європейська Солідарність» Вадим Акпєров констатував, що сьогодні існує суспільний запит на те, щоб громада мала реальний вплив на прийняття рішень міським головою і депутатським корпусом. Адже фактично, на наступний день після виборів управління бюджетом міста переходить виключно в кабінети міської ради, і не мають жодного дієвого механізму контролювати пріоритетність та ефективність розподілу бюджетних коштів. Це призводить до зростання рівня несправедливості: «Чому до міського бюджету податки платять усі, а гроші витрачаються тільки на «обраних»? – сказав Вадим Акпєров.

На жаль, усі, наразі чинні, нормативні документи, які розроблені у Сумах для підтримки демократії, мають виключно декларативний характер. Це «Статут територіальної громади міста Суми», «Положення про органи самоорганізації населення», «Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій», «Положення про консультативне опитування мешканців міста Суми», «Порядок внесення місцевих ініціатив». «В реальності ми, як правило, отримуємо опір ініціативам від громади з боку чиновників,– зазначив Вадим Акпєров. – Місто потребує практичної допомоги і підтримки ініціатив знизу».

«Мусимо констатувати, що існуюча влада сьогодні не здатна вирішувати ці питання. А точніше, вона політично не вмотивована. Оскільки в Сумах фактично відбулася монополізація влади в руках міського голови, який щільно обсадив себе своїми вірними заступниками, директорами комунальних підприємств і депутатами-сподвижниками. І цей «спрут» займається дерибаном бюджету, а не стратегією розвитку нашого міста», – сказав Вадим Акпєров.

Голова обласної організації партії «Європейська солідарність» Вадим Акпєров також наголосив, що його команда йде на місцеві вибори, аби у наступному скликання Сумської міської ради втілити в життя ідею практичної децентралізацією місцевого самоврядування та бюджету до рівня мікрорайонів і кварталів. «Сумчани повинні мати дієвий механізм реального впливу та контролю на рівні своїх дворів», – переконаний Вадим Акпєров.

Керівник міського осередку партії «Європейська Солідарність» Дмитро Лантушенко зауважив, що місто вже має позитивні приклади реальної децентралізації – партифікаційний бюджет, програми співфінансування капітальних ремонтів з ОСББ. Утім, з іншого боку, через несправедливість і вибірковість у процесі розподілу коштів міського бюджету, у Сумах створюються і так звані «точки напруги». Коли округи «своїх» депутатів перетворюються на місця «показушного» благополуччя (округ Липової), а на округах «неугодних» депутатів ведеться хаотична забудова («Еспланада»).

Дмитро Лантушенко розповів детальніше про заходи у рамках проекту «Контролюй». Найближчим часом заплановано проведення п’ятьох круглих столів за участі експертів. Тематика круглих столів визначена за такими стратегічними напрямками, як «Забудова і архітектура», «Безпека», «Благоустрій», «Екологія», «Сфера ЖКГ». Під час цих круглих столів експертне середовище має викристалізувати в конкретні документи ідею децентралізації влади Сумської міської ради та бюджету міста.

У середині вересня в рамках проекту «Контролюй» заплановано проведення Конференції за участю ініціативних сумчан, делегованих від дворів, вулиць та мікрорайонів для громадського обговорення та остаточного ухвалення напрацьованого експертами документу. Цей документ стане дорожньою картою для органів самоорганізації населення, яку «Європейська солідарність» зобов’язується запровадити в роботі Сумської міської ради нового скликання.

Отже, «Європейська Солідарність» звертається до ініціативних, активних сумчан, які чекали й не дочекалися від діючої міської влади наведення порядку у своїх кварталах і дворах. «Заявляйте про свої проблеми! Ми зберемося разом на Конференцію і намітимо практичні заходи для їх вирішення у новому скликанні Сумської міської ради», – закликав Дмитро Лантушенко. – Запрошуємо висувати лідерів зі своїх дворів, вулиць і районів на Конференцію зі створення квартальних, вуличних комітетів та комітетів мікрорайонів».