Народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» Софія Федина на своїй сторінці у Facebook пише, що рішення влади забрати у місцевих громад військовий ПДФО призведе до згортання децентралізації.
«Уряд вніс в Раду законопроєкт про те, щоб забрати ПДФО, яке сплачують військові частини на місцях, до державного бюджету. Про таке бачення також заявляв новий міністр оборони. Багато хто вже сказав, що це непогано, бо на місцях неправильно використовують кошти», – пише Федина. Вона перераховує головні ризики такого рішення.
- «всі чули про ідіотські проекти в час війни, але насправді є приклади мегаефективної співпраці громад і військових частин, і величезна частка ПДФО йде саме на оперативне забезпечення потреб бригад чи батальйонів на передовій. Маємо також випадки перереєстрації В\Ч залежно від їх реальної дислокації, що кошти пдфо надходили у громаду, якій реально залежить на тому, наскільки забезпечені будуть військові, оскільки від цього залежить їх виживання. І 10-30%, які залишаються для потреб громад – це дуже хороша угода. А деякі громади передають 100% коштів на потреби військових.
- громадськість зараз має контролювати і зупиняти місцеву владу від неправильного витрачання коштів і пильнувати, щоб кошти з ПДФО йшли саме на потреби безпеки, оборони і потреби військовослужбовців, яких реально є багато саме на місцях. Якщо ці кошти заберуть у держбюджет, оперативно забезпечувати військових стане набагато складніше. Водночас треба пам’ятати, що багато хто з місцевих пішов служити, відповідно є недоотримання «цивільного» ПДФО, тому бездумно і без розрахунків забрати всі кошти в держбюджет – це розбалансувати системи забезпечення бюджетного сектору на місцях.
- коли кошти потрапляють у державний бюджет, мало того, що вони вливаються у загальну масу коштів, шлях яких потім досить складно відслідкувати, так ще й оперативно перекидати їх з одних статей витрат на інші стає дуже непросто. Це не місцевий рівень, де зупинивши витрати, які реально не на часі, можна оперативно конкретні кошти перенаправити, наприклад, на закупівлю дронів чи авто для ЗСУ, ТРО, ГНУ, і т.д.
- Закупівлі з місцевих більш гнучкі, швидкі, оперативні і відповідають реальним потребам захисників.
- всі в курсі численних корупційних скандалів у МО чи з розкраданням коштів на рівні державного бюджету… Тобто прозорість, ефективність і динамічність спрямування коштів на потреби військових з держбюджету також під величезним питанням. Щобільше, є дуже багато обмежень щодо того, що, в якому стані(наприклад авто можна лиш нові…), звідки купувати, що по-суті зупинить і обнулить оперативну допомогу військовим.
- під приводом ніби-то контролю і ефективнішого використання коштів ЗГОРТАЄТЬСЯ децентралізація як така і повністю знищується фінансова незалежність місцевих громад, яка, зокрема, і дала можливість встояти Україні у перші місяці вторгнення.
Софія Федина також наводить думку військовослужбовця Тараса Юрика: «Рішення злочинне і це КІНЕЦЬ децентралізації і повний розворот до централізації. Головне пояснення, що кошти потрібні в державному бюджеті для вирішення питань оборони країни. А скажіть мені, зараз кошти, які платять військові частини, як ПДФО, і за зверненням цих же ж частин, громада виділяє їх і закриває їхні потреби, це не вирішення питань оборони країни?», – запитує Юрик.
«Скажіть, а як тепер військова частина, має вирішуватиме свої потреби, як то: генератори, дрони, ремонти техніки і т.п.?! Вірите, що військова частина, наприклад ТРО, зможе звернутись до Міністерства оборони (МО) і їм оперативно закриють їхні, на погляд МО, не надто важливі потреби. І якщо вирішать, то через скільки років?! Після останніх скандалів пов’язаних з закупівлями Міноборони, вірите, що ці кошти будуть використані більш ефективно ніж у громадах?», – зауважує захисник.
«За рахунок того, що цей податок залишався на місцях, була абсолютно рівномірна підтримка усіх військових частин в межах країни», – констатує Юрик.